poniedziałek, 28 lipca 2014

zaRYŻowiło się ;)

Witajcie :) Tak sobie siedziałam i zastanawiałam co by tu dzisiaj napisać i wpadłam na pomysł ryżu :D Bardzo go lubię jako dodatek np do zup, jako dodatek do mięsa ale też w postaci zapiekanek. Podam Wam dzisiaj kilka przepisów z mojego przepiśnika gdzie ryż występuje w roli głównej.
Nie mam za dużo takich przepisów więc jak macie jakieś z wielką chęcią wypróbuje :)

Ryż jest rodzajem zbóż z rodziny wiechlinowatych, a w skład wchodzi aż 25 gatunków. Występuje w strefie klimatów ciepłych i gorących. Jest podstawą wyżywienia ok.30 % ludności świata. Najwięcej ryżu produkuje się w Chinach i Indiach.
Ryz może być podawany na słodko, słono i na pikantnie. Pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i jest składnikiem wielu diet. Nie uczuli i dzięki temu jest polecany alergikom, nie zawiera glutenu - idealny w diecie bezglutenowej. A co najważniejsze zalecany w diecie lekkostrawnej, jest najłatwiej przyswajalnych zbożem przez organizm człowieka. ma właściwości przeciwbiegunkowe i działa łagodząco na jelita. Zawiera dużą porcję białka, błonnika, witaminy B, zawiera niewielkie ilości tłuszczu.

Mamy kilka rodzai ryżu i są to :

Ryż brązowy - jest najmniej przetworzony, a tym samym najbardziej wartościowy pod względem odżywczym. Choć wymaga dłuższego gotowania, to wart jest poświęconego mu czasu. Zawiera więcej niż biały ryż białka, witamin i soli mineralnych. W jego składzie znajduje się również kwas fitynowy, który wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.

Ryż biały - otrzymywany jest w wyniku usunięcia z ryżu brązowego wierzchniej warstwy. W wyniku tzw. polerowania, ryż ten traci wiele cennych składników odżywczych. Mimo to, nadal warto po niego sięgać, gdyż jest lekkostrawny i dietetyczny.

Ryż paraboiled - to wersja pośrednia, między białym a brązowym ryżem. Zachowuje kolor tego pierwszego i większość właściwości ryżu brązowego. W procesie obróbki zostaje poddany działaniu pary wodnej pod ciśnieniem, która wtłacza w niego wartości odżywcze znajdujące się w łupince.

Ryż czerwony - uzyskiwany jest w wyniku fermentacji grzybów strzępkowych na wypolerowanym ryżu. Przypisuje mu się liczne właściwości zdrowotne, m.in. zapobieganie nowotworom i chorobom serca.


Czas na kilka przepisów z ryżem w roli głównej  ( przypominam, że moje przepisy są podawane na ok. 4 porcje, więc jak gotuje tylko dla siebie dziele wszystko proporcjonalnie)

Ryż na sypko

Podejrzewam, że większość z Was wie jak go przygotować ;) ale umieszczę ten przepis dla kogoś kto tak jak ja miał z tym problem :D

Składniki : 1 1/2 szkl ryżu, 2 łyżki oliwy lub masła, 1 szkl mleka, 1 1/2 szkl wody, sól

Ryż dokładnie umyć, nawet kilkakrotnie i odsączyć. Do wrzącej wody z mlekiem, dodać tłuszcz i sól, następnie wrzucić ryż. Gotować na małym ogniu pod przykryciem. Gdy ryż wpije płyn, wstawić garnek do naczynia w którym wrze woda i dalej gotować na małym ogniu.czas gotowania to ok 30 min.
Jak widać nie jest to takie trudne ;) a tak gotowany ryż bardziej smaczniejszy od tego gotowanego w paczuszkach.

Ryż zapiekany z jabłkami

Składniki : 35 dag ryżu, 3 szkl. mleka, 2-3 dag masła, 1 kg jabłek, cukier, cynamon, sól

Formę do zapiekania wysmarować masłem i posypać bułką tartą. Ryz opłukać. Mleko zagotować ( można wodę zamiast mleka ), posolić, dodać masło. Do wrzącego mleka lub wody wsypać ryż, gotować na małym ogniu. Gdy mleko lub woda wsiąknie w ryż, przykryć i dogotować na małym ogniu ( ja dokańczam w piekarniku ). Jabłka umyć, obrać, zetrzeć na tarce do warzyw. gdy ryż wystygnie dodać do niego jabłka, cukier i cynamon, wszystko wymieszać i włożyć do formy i zapiec w piekarniku. Przy podaniu można obsypać cukrem pudrem.

Ryż zapiekany z serem

Składniki : 25 dag ryżu, 3 szkl. mleka, 5 dag masła, 2-3 jajka lub 3 białka jaj, 30 dag twarogu, 5-8 dag cukru, szczypta cynamonu, sól.

Formę wysmarować masłem i wysypać bułką tartą. Ryz opłukać, wsypać do gotującego mleka, posolić i gotować aż do wsiąknięcia mleka. Twaróg zmielić, żółtka zetrzeć z cukrem. Do utartych jajek dodać twaróg, cynamon i wymieszać na jednolitą masę. Ryż wymieszać z masłem, dodać ubitą na sztywno pianę z białek i lekko wymieszać. Połowę ryżu rozłożyć w formie, położyć warstwę twarogu, następnie warstwę ryżu. Przykryć posmarowanym masłem i posypanym bułka tartą pergaminem ( papier do pieczenia ) i zapiec w piekarniku.

Risotto z jarzynami 

Składniki : 35 dag ryżu, 3-4 szt marchwi, 1-2 szt pietruszki, kawałek selera, 4dag masła, sól, łyżka posiekanego koperku lub zielonej pietruszki

Formę wysmarować masłem i posypać bułką tartą. Ryż opłukać i wrzucić do wrzącej wody ( wody 2 razy tyle co było ryżu), posolić. Gdy woda wsiąknie, przykryć i jeszcze chwilkę na małym ogniu gotować. Warzywa umyć, obrać i zetrzeć na grubej tarce. Ugotować w małej ilości posolonej wody z dodatkiem małej ilości masła. Ryż wymieszać z warzywami ( nie odcedzać z wody ), dodać zieleninę i wyłożyć do formy i zapiec w piekarniku. Można podawać jako dodatek do mięs.


Jest jeszcze jeden przepis który uwielbiam i pamiętam go z dzieciństwa. To po prostu ugotowany ryż z dodatkiem startego jabłka albo truskawek, posypane cukrem. Mmmm pycha !!!! Chyba dzisiaj zjem ryż z jabłkami, sama sobie narobiłam smaku.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz