niedziela, 7 września 2014

Zioła

Witajcie lekkostrawni :)

Co to są zioła wszyscy dobrze wiecie wiec pominę wyjaśnianie ( dla tych co chcą sobie przypomnieć  - zioła by Wikipedia )

Zioła mają duże znaczenie nie tylko w profilaktyce i leczeniu lecz również w technologi przyrządzania potraw. Stanowi znaczący element  podnoszący cechy smakowo - zapachowe potrawy. Spełniają rolę pobudzania czynności wydzielniczych żołądka, pomagają w lepszym trawieniu. W zależności od kompozycji ziół możemy otrzymać potrawę bardziej łagodną bądź jak kto woli ostrzejsza. Dobrze wiemy, że dla nas lekkostrawnych ostre potrawy potrafią być bardzo zwodnicze wiec powinniśmy się wstrzymać od tego. W Polsce znanych jest ok. tysiąca różnych ziół leczniczych. Stojąc przed półką w sklepie można przebierać a przebierać. Jest parę gatunków, które są bardzo łatwe w uprawie w domu więc warto nad tym pomyśleć, np. melisa, bazylia. Niektóre zioła mają duże znaczenie w żywieniu dietetycznym, szczególnie gdy musimy w naszej diecie ograniczyć bądź wykluczyć sól. Gdy mamy możliwość korzystajmy ze świeżych a gdy nie mamy takiej możliwości to na sklepowej półce znajdziemy bogaty wybór suszonych.
Zielony koperek i natka pietruszki to nie zioła ale genialnie podnoszą smak i aromat gotowanych potraw więc jak najwięcej zieleninki ;)

Anyż jest stosowany jako przyprawa aromatyczna do ciast, głównie kruchych ciasteczek, dodaje się czasem do napojów oraz zup owocowych.



Bazylia wonna ( zwana jest zielem królewskim ), jest przyprawa dość ostrą. Nadaje dobry smak potrawą mięsnym, rybnym oraz pieczeniom. Można dodać małą ilość do rosołu co uwydatni jego smak. Świeże listki bazylii świetnie nadaję się do sałatek. Mimo delikatnie ostrego smaku jest zalecana w diecie lekkostrawnej.



Cząber ogrodowy, ma smak przypominający pieprz i mocny zapach. Dodawać go do potraw mięsnych, do kiełbas. Dodany do potraw strączkowych przeciwdziała wzdęciom. Świeże listki stanowią świetną przyprawę do sałatek.



Kolendra, jako dodatek do mies duszonych, wędlin, potraw z ryb i jaj.



Kminek w postaci nasionek stosuje się do potraw mięsnych, do zup ( np. żurek, kapuśniak ), dodany do potraw kapustnych zapobiega wzdęciom.



Lubczyk ogrodowy ma smak i zapach podobny do selera, stosowany do zup, rosołów, sosów i do mięsa.



Melisa lekarska ma przyjemny cytrynowy zapach, polecana do napojów orzeźwiających, oraz jako napar zamiast herbaty. Można dodawać do potraw z jaj, do sosów, zup owocowych oraz do sałatek zamiast cytryny.



Szałwia lekarska - stanowi dobry dodatek do mięs, do potraw z roślin strączkowych, do potraw z rym i sałatek.



Tymianek poprawia smak potrawą z wieprzowiny i baraniny. Dodatek do ryb i sałatek.



Mięta pieprzowa ma silny aromat, nadaje się nie tylko jako napar w leczeniu dolegliwości żołądka i przewodu pokarmowego ale również gasi pragnienie. Może być stosowana jako przyprawa do mięs, zup, sosów, do sałatek i surówek. Do potraw dodawać małe ilości - jest bardzo aromatyczna.



Wymieniłam Wam tylko kilka przykładów,które nie tylko poprawiają smak i aromat ale mają również wpływ na lepsze trawienie pokarmów a tym samym lepszego wykorzystania przez nasz organizm. Przyjemnej niedzieli :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz