środa, 23 lipca 2014

Helicobacter pylori

Witajcie :) dzisiaj troszkę z "innej beczki". nie będzie przepisów ale za to parę informacji o zapewne dobrze Wam znanej bakterii. U mnie wykryto ją przy badaniu gastrologicznym i nawet w sporej ilości. Przed badaniem miałam taką cichą nadzieję, że nie mam jej w moim żołądku no ale wyszło co wyszło. Dostałam od lekarza recepty na trzy leki, dwa z nich to antybiotyki a trzeci to Controloc, który biorę do teraz. Antybiotyki musiałam brać przez dwa tygodnie, zbiegło się to z Sylwestrem i nie było mi dane uczcić Nowego Roku szampanem, no ale mus to mus ;), SOCZEK tez był dobry :> Po tym czasie objawy ustąpiły więc mam nadzieję, że nie mam tego czegoś w sobie. Jakiś czas temu byłam u lekarza i powiedział, że mogłabym sobie zrobić test na Hb, nie muszę ponownie robić gastroskopii :D na szczęście 
( choć podczas tego badania najdokładniej można stwierdzić czy mam Hb czy nie ), są inne metody :

  1.  metody inwazyjne tj. gastroskopia w czasie, której pobiera się wycinek (bezbolesne ) i po ok. godzinie ( w moim przypadku tak było ) znałam wynik. Druga metoda nie jest stosowana w Europie - String test - jest mniej dokładna i kosztowna.
  2.  metody nieinwazyjne :   ureazowy test oddechowy lub oparty na podobnej zasadzie test moczu, badanie śliny, krwi oraz kału.
A co to jest ta Hb ? 
Helicobacter pylori jest bakterią Gram-ujemną, o spiralnym kształcie, mającą wici umożliwiające jej poruszanie się w śluzie żołądkowym. Ponadto na swej powierzchni bakteria posiada adhezyny, które ułatwiają przyleganie do komórek śluzowych nabłonka żołądkowego. charakteryzuje się tropizmem tkankowym, czyli zdolnością przylegania wyłącznie do komórek błony śluzowej żołądka, umożliwiającą utrzymanie się jej tam, mimo ciągłego procesu złuszczania nabłonka. Błonę śluzową dwunastnicy kolonizuje tylko wtedy, gdy pojawi się w niej nabłonek typu żołądkowego. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zainfekowanych tą bakterią jest ok. 70% ludzi w krajach rozwijających się i ok. 30% w krajach rozwiniętych.




Objawy
- uczucie pełności i ucisku, głównie w nadbrzuszu,
- nudności i wymioty,
- tępy, przeszywający ból żołądka i dwunastnicy

Przyczyny zakażenia
Zakażenie Helicobacter pylori to choroba brudnych rąk. Bakteria znajdująca się w kale osób zarażonych przedostaje się do produktów spożywczych, wody lub bezpośrednio do jamy ustnej, a następnie do żołądka. Tu wwierca się w błonę śluzową za pomocą wici znajdujących się na jej jednym biegunie, a następnie przykleja się do nabłonka żołądka.

Powikłania
Wrzody żołądka i dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej żołądka, rak żołądka.

Dieta 
Dieta przy zakażeniu Helicobacter pylori powinna wspierać proces leczenia farmakologicznego, którego celem jest usunięcie bakterii  z żołądka. Powinna także pomóc obniżyć poziom kwasów żołądkowych, zwłaszcza solnego, który jest odpowiedzialny za większość dolegliwości związanych z zakażeniem H. pylori. Celem tej diety jest bowiem także umożliwienie regeneracji błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.



Osoba u której wykryto Hb powinna :
- spożywać 4-6 małych posiłków w ciągu dnia w odstępach 2-3 h,
- nie dopuszczać do uczucia głodu ( pusty żołądek wytwarza duże ilości kwasu solnego ),
- nie dopuścic do przejedzenia ( wytwarza się wówczas dużo drażniącego kwasu ),
- posiłki spozywać po woli, powinny byc dobrze ugotowane, rozdrobnione a najlepiej to przetarte,
- pierwszy posiłek spożyć krótko po wstaniu, a ostatni 2-3 h przed pójściem spać,
- dostarczyć 2-3 l płynów ( woda niegazowana, słaba herbata zielona, herbaty ziołowe np. z rumianku, kawa zbozowa z mlekiem, zupy wazywne.

Produktami, które neutralizują bakterie sa m.in : sok z żurawiny, zielona herbata, czosnek, cynamon, ryby. 


Produkty pobudzające wydzielanie soku żołądkowego: 
- mocne wywary mięsna i warzywne
- potrawy smażone
- napoje gazowane
- alkohol
- kawa ii mocna herbata
- ostre przyprawy

Poza wymienionymi wyżej osoba zakażona Hb nie powinna spożywać :
- warzywa kapustne i strączkowe ( sa wzdymające ),
- ciemne pieczywo, 
- surowe warzywa, owoce
- tłuste gatunki mięs i wędlin
- podroby
- produkty wędzone
- konserwy mięsne
- ryby marynowane, solone
- ciasta z kremem
- słodycze zawierające alkohol
- czekolada
- cukierki
- dżemy, marmolady

Mam nadzieję, że troszkę Wam przybliżyłam jak mają się sprawy związane z Helicobacter pylori. Jest to takie małe paskudztwo ale da się je zwalczyć ale trzeba chcieć bo leki lekami ale dieta ma tutaj bardzo ogromne znaczenie. Powodzenia dla tych, którzy z nią walczą i wielkie gratki dla tych, którzy ją pokonali :D Do następnego Lekkostrawni  :)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz