wtorek, 15 lipca 2014

Obiady

Witajcie miłośnicy lekkostrawnego :D

Wracam po dość długiej przerwie, od dzisiaj obiecuję poprawę i postaram się wrzucać regularnie posty :) Mam nadzieję, że Wasze brzuszki mają się dobrze i z Waszą wytrwałością w diecie jest lepiej niż u mnie. Nie twierdzę, że jest aż tak źle jak to zabrzmiało ;) no ale czasem jest ciężko i wystawiona jestem na ZBYT WIELE POKUS :/  Już wiele razy słyszałam, że w grupie raźniej wiec ten blog pomoże i mnie i Wam :D

Kilka kolejnych postów będzie o obiedzie, co i jak przyrządzać by było SMACZNIE I LEKKOSTRAWNIE ZDROWO !!!!!
Ja osobiście mam z obiadami największy problem, reszta posiłków nie sprawia mi tyle problemów co ten, ale bez obiadu ani rusz więc trzeba kombinować. Dzisiaj podam parę przepisów na zupy które bardzo lubię i są proste do przygotowania, możecie również podawać swoje ulubione przepisy a z pewnością je spróbuje :)

Obiad - to główny i najbardziej energetyczny posiłek w ciągu dnia. W Polsce spożywany  najczęściej między 12 a 16 ( dobrze wiemy, że to różnie bywa z porą ). Tradycyjnie składa się z dwóch dań : zupy i dania głównego. W czasach obecnych raczej sporadycznie jadamy dwa dania, zdarza się to na niedzielnych obiadach u rodziców bądź u ukochanej babci ( która zazwyczaj lekkostrawnie nie gotuje ) i na różnych uroczystościach.

Przykłady na obiad dwudaniowy :

1. barszcz czerwony na jabłkach, ryba gotowana lub pieczona w folii, ziemniaki gotowane, sałatka z gotowanych selerów, zielona sałata, na deser galaretka cytrynowa

2. zupa pomidorowa oczywiście z drobnym makaronem, gotowana pierś z kurczaka, ziemniaki na parze, buraczki, surówka z roszpunki

3. zupa jarzynowa, pierś z kurczaka pieczona w folii, ryż na sypko, kwiat kalafiora, kompot

4. zupa jarzynowa z ziemniakami, gołąbki z mięsem z indyka i warzywami

5. zupa ziemniaczana, pierogi z jabłkami, polewa cynamonowa, kompot

6. zupa brokułowa z ryżem, pieczeń rzymska w sosie koperkowym, kluski śląskie

7. zupa z porów z ziemniakami, potrawka warzywno-drobiowa, kasza kuskus, kompot

8. zupa krupnik, pulpety drobiowe w niezabielanym sosie, ziemniaki z natka pietruszki, marchewka

Pamiętajmy, żeby ilość jaką nakładamy na talerz była rozsądna i nie możemy się obiadać bo nasze żołądki tego nie wytrzymają i zaczną się buntować. uwierzcie mi , że nawet z dietą lekkostrawną można przefolgować, jedźmy z głowa moi mili :)

Poniżej podam parę przepisów jak przygotować zupy. Osobiście uważam, że zupy są mało doceniane a to duży błąd. Prawidłowo przyrządzona z odpowiednich produktów stanowi bogate źródło składników odżywczych ( makro i mikroelementów, witamin, kwasów organicznych ) .  Zupy należy gotować ze świeżych warzyw, rozdrobnionych. Gotować w miarę krótko i pod przykryciem by cenna witamina C nam nie "uciekła" pod wpływem tlenu.


Wywar z włoszczyzny ( na ok 5 porcji )

Składniki: 20 dkg marchwi, 10 dkg pietruszki, 10 dkg selera, 10 dkg pora, 1 1/2 - 2 l wody, sól

Włoszczyznę umyć, opłukać, pokroić w kawałki, włożyć do gotującej się osolonej wody, gotować pod przykryciem do miękkości ( 25-30 min ), wywar odcedzić. stanowi on podstawę do wielu zup, z warzyw można zrobić np. sałatkę lub przeznaczyć do innych potraw.

Barszcz czerwony czysty 

Składniki: 50 dkg buraków, 25 dkg włoszczyzny, szklanka kwasu burakowego( mozna dodać sok z cytryny), cukier, sól

Włoszczyznę i buraki umyć, obrać, zetrzeć na grubej tarce ( lub pokroić w kosteczkę ), zalać wodą bądź wywarem, zagotować i odcedzić. Dodać do wywaru kwas burakowy, doprawić sola i cukrem, zagotować. Warzywa dodać można do zupy jak ktoś chce.
Ja jadam barszcz z drobnym makaronem.

Barszcz czerwony zabielany

Składniki : 50 dkg buraków, 20 dkg włoszczyzny, 1/2 szkl. śmietanki ( 12% ) , łyżka mąki, szklanka kwasu burakowego lub soku z cytryny, cukier, sól

Włoszczyznę i buraki umyć, obrać, zetrzeć na grubej tarce, zalać wrzącą wodą, wygotować, odcedzić wywar. Warzywa przelać woda i dodać do wywaru. Mąkę rozmieszać ze śmietanką. Dodać kwas burakowy, cukier, sól, wlać śmietankę i zagotować.

Zupa kalafiorowa z ziemniakami ( przecierana )

Składniki: 20 dkg włoszczyzny, 30 dkg kalafiora, 50 dkg ziemniaków, 1/2 szkl. śmietanki ( 12% ), łyżka mąki, koperek lub pietruszka zielona, sól

Włoszczyznę umyć, obrać, opłukać, pokroić, zalać gorącą wodą bądź wywarem z chudego mięsa ( o ile nie ma przeciwwskazań ) i gotować. Kalafior opłukać, podzielić na części, dodać do podgotowanej włoszczyzny i dalej gotować. Ziemniaki umyć, obrać i pokroić, dodać do zupy , posolić i ugotować. wszystkie warzywa przetrzeć przez sito lub zmiksować. Mąkę rozmieszać ze śmietanką. Do zagotowanej zupy dodać zawiesinę mąki, posolić, zagotować. Przed podaniem dodać świeżą zieleninę. Można podawać z grzankami.

Zupa ziemniaczana 
(tu się przyznaje, że jeszcze sama nie robiłam ale przepis sprawdzony przez znajomą)

Składniki: 20 dkg włoszczyzny, 50-70 dkg ziemniaków, kilka ziaren ziela angielskiego, 3-4 dkg masła lub masła roślinnego, zielona pietruszka, sól

Włoszczyznę umyć, obrać, pokroić np. w plasterki, zalać wodą i gotować. Ziemniaki umyć, obrać i pokroić w kosteczkę, dodać do podgotowanej włoszczyzny, posolić i ugotować. Do ugotowanej zupy dodać masło i drobno posiekana pietruszkę.

Zupa pomidorowa z ziemniakami

Składniki: 25 dkg włoszczyzny, 50 dkg ziemniaków, 50 dkg pomidorów świeżych lub szklankę przecieru pomidorowego, 1/3 szkl. śmietanki ( 12% ) lub mleka, łyżka mąki, 3-4 dkg masła, zielona pietruszka, sól

Włoszczyznę umyć, obrać, pokroić, zalać wrzącą wodą lub wywarem z chudego mięsa, gotować do miękkości, wywar odcedzić. Ziemniaki umyć, obrać, pokroić w dużą kostkę, dodać do wywaru, posolić i ugotować. Pomidory umyć, pokroić, zalać małą ilością wody, rozgotować i przetrzeć. Śmietankę rozmieszać z mąką. Do gotującego wywaru z ziemniakami dodać przecier pomidorowy, wlać zawiesinę z mąki cały czas mieszając, zagotować. Przed podaniem dodać masło i posiekaną pietruszkę.

Na dzisiaj już starczy :) jutro kolejna porcja moich sprawdzonych zup. Zapraszam :) aha i zapraszam nie tylko do czytania i gotowania ale również do zamieszczania swoich sprawdzonych przepisów.

Miłego dnia :)






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz