wtorek, 22 kwietnia 2014

Podstawowe zasady diety lekkostrawnej

Zasady diety lekkostrawnej nie różnią się zbytnio od tych zasad, które są zalecane w żywieniu zdrowej osoby, ale należy tutaj wspomnieć, że chodzi o żywienie prawidłowe !!!

Ważne zasady !!!!

1. jeść 5 małych posiłków w ciągu dnia
2. posiłki należy spożywać w odstępach 2-3 godzinnych
3. między posiłkami należy spożywać wodę mineralną, bądź inne napoje  zobojętniające
4. pierwszy posiłek powinno się zjeść do godziny po przebudzeniu
5. ostatni zaś 2-3 godzin przed położeniem się spać
6. należy unikać spożywania słodyczy i owoców na ostatni posiłek w ciągu dnia
7. wypijać ok. 2 l płynów dziennie
8. powinno się spożywać posiłki świeżo przygotowane
9. należy jeść po woli i dokładnie gryźć
10. nie należy pić w trakcie posiłku
11. ograniczyć sól i ostre przyprawy
12. wykluczyć tłuste mięsa i tłuste wędliny
13. bezwzględnie unikać alkoholu
14. słodycze ograniczyć do 1-2 małych porcji w ciągu tygodnia 
15. z owoców i warzyw należy osunąć pestki i skórkę


Jakiego gotowania unikać a najlepiej to zupełnie wykluczyć :

1. smażenie
2. pieczenie tradycyjne z użyciem tłuszczu
3. stosowanie zasmażek
4. odsmażanie
5. odgrzewanie


piątek, 18 kwietnia 2014

Zakwas z mąki pszennej

Zakwas z mąki pszennej

Składniki:
szklanka mąki pszennej
1 1/2 litra ciepłej przegotowanej wody
1-3 ząbki czosnku
1/2 łyżeczki kminku ( jak ktoś lubi )
20 g drożdży

Mąkę wsypać do słoja lub kamiennego (porcelanowego) naczynia, dodać trochę wody z roztartą grudką drożdży, wlać do naczynia pozostałą wodę, dodać roztarty czosnek, zmiażdżony kminek, wymieszać. Naczynie z kwasem nakryć gazą lub podziurkowanym papierem, obwiązać sznurkiem lub nałożyć gumkę. Zakwas sporządzić w ilości potrzebnej do możliwie szybkiego zużycia. Po każdorazowym zużyciu zakwasu pozostawić 1/2 szklanki żuru do lepszego ukwaszenia następnej porcji zakwasu. Przekiszony zakwas ma bardzo niemiły zapach i smak. Taki zakwas należy wylać, a naczynie dokładnie umyć i wyparzyć.

Z mojego doświadczenia mogę dodać, ze nie ma co się poddawać jak nie wyjdzie za pierwszym czy drugim razem. Do 3-razy sztuka więc do dzieła :D

Wielkanocny lekki żurek

<< przepisy, które podaję na stronie są przewidziane na 5 porcji >>


Wielkanoc bez żurku? to raczej niemożliwe :D Tak więc znalazłam przepis na taki lekkostrawny.

Składniki :
250 g włoszczyzny
zakwas z mąki pszennej (przepis tutaj) lub płatków owsianych
łyżka mąki
30 g masła
koperek
czosnek
sól do smaku

Włoszczyznę umyć, obrać, opłukać, zalać wodą, ugotować, wyjąć z wywaru warzywa ( można je zużyć na sałatkę). Mąkę rozmieszać z zakwasem. czosnek oczyścić, rozetrzeć z solą. Zupę zagotować, wlać do gotującej zupy zawiesinę mąki z zakwasem, dodać czosnek, uzupełnić zagotowana wodą lub zakwasem do smaku, zagotować. Przed podaniem dodać masło i drobno posiekany koperek.
Należy pamiętać by żurek podawać tym u których nie ma przeciwwskazań i osobom tolerującym potrawę. Smacznego  :)



Grafika : [1]

Kiedy stosujemy lekką dietę

Lekka? to taka, która nie drażni naszego żołądka, a że nikt z nas nie lubi gdy jest nam źle na nim więc dbajmy o brzusio a on nam się odwdzięczy :)

Kiedy stosujemy dietę łatwo strawną:

1. Podeszły wiek

Zastosowanie takowej diety ma uzasadnienie w tym, iż sprawność całego ustroju jest zmniejszona. Człowiek starszy nie powinien i nie potrafi wykonywać większości wysiłków fizycznych. Z opływem lat każdy sam indywidualnie zdaje sobie sprawę,że po niektórych potrawach czuje się gorzej i stara się ich unikać.

2. Ostre choroby gorączkowe

W chorobach zakaźnych, zapaleniach płuc, anginie itd, którym towarzyszy wysoka temperatura oraz złe samopoczucie - znaczny spadek apatytu to rzecz normalna. Powinniśmy unikać obfitych i ciężko strawnych posiłków, które mogą nasilić dolegliwości. W takich stanach konieczna jest dieta lekkostrawna.

3. Choroby przewodu pokarmowego

 <<<   Tutaj muszę się przyznać, że  to powód dla którego ja zaczęłam stosować lekką dietę. Po gastroskopii wyszło, że mam przewlekłe zapalenie żołądka i w żołądku mam znaczą ilość bakterii Helicobacter pylori .Od paru dobrych lat miałam problemy żołądkowe, bóle, zgaga, refluks., już dawno powinnam dbać o niego ale ciągle go zaniedbywałam. Bałam się gastroskopii i ciągle to odkładałam na później i później Ale od 17 grudnia powiedziałam dość i sama sobie powiedziałam - jesteś młoda i musisz dbać o żołądek bo kiedyś to może być za późno :) No i się wzięłam !!!    A ta cała gastroskopia to nic wielkiego a strach ma tylko wielkie oczy ^^  >>>

Okresy po usunięciu pęcherzyka żółciowego, po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby; przewlekłe zapalenie żołądka,przepuklina rozworu przełykowego, stany po resekcji żołądka, przewlekłe nieżyty jelita to cześć chorób gdzie dieta lekkostrawna jest wskazana , oszczędza przewód pokarmowy i przynosi ulgę choremu.
Bywają takie choroby układu pokarmowego ( np. kamica żółciowa,marskość wątroby, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy)  gdzie zaostrzenie objawów zmusza chorego do zastosowania bardziej radykalnej diety czasem z bardzo dużymi ograniczeniami. Oczywiście trzeba wszystko to skonsultować z lekarzem prowadzącym.

4. Choroby układu krążenia

Np. chorzy z niewydolnością krążenia nie są w stanie tolerować innej diety niż lekkostrawna. przekroczenie jej wskazań wywołuje: wzdęcia, zgagę, bóle i uczucie ciężaru w dołku sercowym oraz złe samopoczucie.
Przy nadciśnieniu tętniczym dieta łatwo strawna pomaga w utrzymaniu wartości ciśnienia tętniczego krwi na prawidłowym poziomie.
Większość chorób serca u osób dorosłych wywoływanych jest miażdżycą tętnic głównie wieńcowych. Rezultatem procesów miażdżycowych jest zwężenie lub zamknięcie tętnicy wieńcowej, objawiające się chorobą wieńcową lub zawałem serca. Istnieją pewne zasady żywienia, z którymi wiąże się nadzieję, że hamuje rozwój miażdżycy. Dieta łatwo strawna pomaga z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała i zmniejsza dolegliwości. Nierzadko chorzy stwierdzają, że bóle pojawiają się po obfitym ciężko strawnym posiłku.

5. Okres rekonwalescencji, choroby wymagające leżenia w łóżku

Każda choroba, nawet taka przebiegająca bez podwyższonej temperatury ciała, ale wymagająca unieruchomienia w łóżku ( np.rwa kulszowa, uszkodzenie kręgosłupa) pociąga za sobą zastosowanie diety lekkiej. Człowiek "leżący" ma zwolnioną perystaltykę jelit, skłonność do wzdęć, zaparć, zgagi, uczucia pełności w żołądku. Stosowanie diety łatwo strawnej znacznie zmniejsza wystąpienie tych objawów.

Mam nadzieję, że chociaż troszkę nakreśliłam kiedy powinno się stosować dietę lekkostrawną, jak macie jakieś swoje spostrzeżenia i takie z własnego doświadczenia - podzielcie się proszę nimi :) z pewnością się komuś przydadzą :)

środa, 16 kwietnia 2014

Tytułem wstępu

Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na nasz organizm. Decyduje o właściwym rozwoju człowieka, wpływa na sprawność fizyczną jak i umysłową. Prawidłowe odżywianie polega na dostarczeniu  wszystkich składników pokarmowych zgodnych z zapotrzebowaniem danego organizmu.

Żywienie dietetyczne jest określoną modyfikacją żywienia prawidłowego czyli żywienia człowieka zdrowego. Dieta jest czynnikiem leczniczym i działa przez zasadnicza zmianę zawartości jakiegoś składnika np. dieta wysokobiałkowa i niskobiałkowa, niskotłuszczowa, niskokaloryczna itp.

Dieta lekkostrawna zwana również łatwo strawną charakteryzuje się doborem takich produktów w naszym codziennym żywieniu, które po odpowiednim przygotowaniu - łatwo ulegają trawieniu w przewodzie pokarmowym oraz wpływają na lepsze przyswajanie składników pokarmowych.

poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Pierwsze koty za płoty :)

Witajcie moi drodzy :) Postanowiłam prowadzić blog o diecie lekkostrawnej już jakiś czas temu a dokładnie jakoś w styczniu. Sytuacja zdrowotna mnie do tego pchnęła, a szczególnie moje poszukiwania smacznych i zdrowych dań zalecanych w takowej diecie. Postaram się naprowadzić Was do tego co jeść a czego unikać i jak przygotować posiłki. Zapraszam na facebooka oraz do podsyłania własnych inspiracji. Pomóżmy sobie i tym którzy zmagają się z dietą lekkostrawną a udowodnimy, że to tylko tak strasznie wygląda na początku,rzeczywistości  jest całkiem miłe i przyjemne a co najważniejsze ZDROWE :)